Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

1709556859-172a8714-1709556621461 Necenzurirano

Kako rešiti javno zdravstvo? Ministrica naj ukine...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

kyle-marisa-roth Odkrito.si

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Opletanje trdorokcev

Deli na:

Danilo Slivnik: »Sprašujem se, kako je lahko Lenart Šetinc danes predsednik nadzornega sveta RTV. Kdo ga je predlagal in kaj sploh tam dela? Pa menda ne kadruje in opravlja cenzorska dela, tako kot je pred dvajsetimi leti, ko je bil tam prvič?«

Danilo Slivnik: »Sprašujem se, kako je lahko Lenart Šetinc danes predsednik nadzornega sveta RTV. Kdo ga je predlagal in kaj sploh tam dela? Pa menda ne kadruje in opravlja cenzorska dela, tako kot je pred dvajsetimi leti, ko je bil tam prvič?«

Prejšnji teden se je na Okrožnem sodišču v Ljubljani nadaljevalo sojenje Matjažu Vizjaku, ker je junija 2006 v pismu, ki ga je objavila Mladina, nekdanjega dopisnika Dela iz Moskve Danila Slivnika (kasneje namestnika odgovornega urednika Dela, odgovornega urednika Maga in predsednika uprave Dela) obtožil, da je bil leta 1981 v Moskvo poslan kot vodja obveščevalne službe Udbe in ne kot dopisnik. Slivnik v tožbi zaradi obrekovanja in razžalitve od Vizjaka zahteva preklic izjave in objavo sodbe. Gre za ponovitev sojenja na prvi stopnji, saj je višje sodišče prvo oprostilno sodbo za Vizjaka sodnice Mihele Mohorič razveljavilo. Vizjak se je leta 2006 s pisanjem v Mladino vključil v polemiko med takratno poslanko LDS v evropskem parlamentu Mojco Drčar Murko in Danilom Slivnikom, predsednikom uprave Dela. Na Slivnikovo vprašanje na sodišču, ali se ji zdi možno, da bi on kot Slovenec, star 30 let, brez kakršnekoli funkcije, postal šef Udbe v Moskvi,  je Murkova kot priča izjavila, da ne ve.

V svojem zapisu v Mladini se je sicer Vizjak skliceval na besede Lenarta Šetinca, češ da mu je ta leta 1981 kot kolega iz tiskovnega sveta povedal, da Slivnik v Moskvo ni odšel kot dopisnik Dela, pač pa kot vodja jugoslovanske obveščevalne službe Udbe. Šetinc se kot priča na sodišču ni spomnil, da bi kdaj to izjavil, pač pa da je članom tiskovnega sveta, ki je tedaj soodločal, kateri dopisnik bo šel v tujino, podpredsednik tiskovnega sveta Tomo Martelanc pojasnil, da je Slivnikovo imenovanje za dopisnika zahteval Stane Dolanc, tedaj član predsedstva CK ZKJ v Beogradu. Predsednik tiskovnega sveta Mitja Ribičič pa jim je dejal, naj več ne sprašujejo, ker gre za stvar državne varnosti. Mitja Ribičič zaradi bolezni na sodišče ni prišel pričat, dal pa je pisno izjavo, da se tega pogovora ne spominja. Dokazni postopek pred sodiščem je končan, sodnica bo o tem odločila v nekaj tednih.

Danilo Slivnik je posebej za Reporter komentiral dogajanje prejšnji teden na ljubljanskem sodišču: »Ker naveza nikakor ni mogla dati kakšnih konkretnih dokazov, da naj bi bil v Moskvi šef Udbe, ne pa dopisnik, so opletali z vsemogočimi političnimi intervencijami in se na koncu sklicevali na Staneta Dolanca, ki je mrtev. To je res pokvarjeno. Toda še grozljivejša je ta logika: ker sem bil mlad in brez novinarskih izkušenj, kot je dejala Mojca Drčar Murko, sem moral biti sodelavec tajne policije. Upam, da se bo v to izjavo poglobila. Lenart Šetinc je sploh prekosil samega sebe. Stari nedemokratični sistem je naredil še za bolj nedemokratičnega, kot je v resnici bil, samo da bi konstrukt na sodišču ne propadel, čeprav je bil najbolj zagrizen izvajalec tega sistema. Toda bolj kot o meni so govorili o sebi. Sprašujem se, kako je lahko Lenart Šetinc danes predsednik nadzornega sveta RTV Slovenija. Kdo ga je predlagal in kaj sploh tam dela? Pa menda ne kadruje in opravlja cenzorska dela, tako kot je pred dvajsetimi leti, ko je bil tam prvič?«