državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Milko Novič ostaja v priporu, Matevž Krivic sesul sodnike

Deli na:
Milko Novič ostaja v priporu, Matevž Krivic sesul sodnike

Foto: Bobo

Višje sodišče je potrdilo odločitev Okrožnega sodišča v Ljubljani o priporu zoper Milka Noviča, obtoženega umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika, je za STA potrdil Novičev odvetnik Jože Hribernik. Kot je napovedal, bodo vložili ustavno pritožbo, ker je odločba nezakonita, krši človekove pravice in je v nasprotju z ustavo.

V odločbi višjega sodišča ni ničesar novega, je dejal Hribernik. Odločanje je označil za neustrezno in nekorektno.

Krivic sesul sodnike

Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je sicer sesul odločitev okrožnega sodišča, da Milka Noviča tudi po ponovnem odločanju ne izpusti iz pripora. O zadevi je pred dvema tednoma odločalo ustavno sodišče, ki je okrcalo nižje instance in okrožnemu sodišču naročilo, da v 24 urah znova odloča o morebitni odpravi pripora. Ni zaleglo, Novič je ostal za rešetkami. Njegovi obrambi je na pomoč priskočil Krivic, ki je senatu okrožnega sodišča očital, da sploh ni razumel, kaj so zahtevali ustavni sodniki, in te zahteve »bodisi (iz malomarnosti?) spregledal, bodisi zavestno zamolčal« ter svoje delo opravil »nazadostno in neprepričljivo«. Novič bi moral biti izpuščen, je prepričan upokojeni ustavni sodnik.

Z odločitvijo višjega sodišča je že seznanjena tudi Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, je za STA potrdil njen generalni direktor Jože Podržaj. Dodal je, da torej za zdaj velja, da Novič v priporu ostaja do 20. septembra.

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je 21. julija znova odločal o Novičevem priporu in ga tedaj potrdil. Ponovno presojo je senat opravil po odločitvi ustavnega sodišča, ki je ob obravnavi Novičeve pritožbe na pripor presodilo, da v odločitvah okrožnega in višjega sodišča v Ljubljani obstoj subjektivne okoliščine, zaradi katere naj bi bil podan razlog ponovitvene nevarnosti, ni konkretiziran.

Okrožno sodišče je v svoji odločitvi o potrditvi pripora vztrajalo pri oceni, da je pripor neogibno potreben ukrep, saj nevarnost ponovitve istovrstnega ali podobnega kaznivega dejanja tako visoka, da jo je mogoče odvrniti le s priporom in je ni mogoče odpraviti z milejšim ukrepom.

Sodišče je menilo, da je podana realna in konkretna nevarnost, da bi Novič morebitna druga nesoglasja ali zamere do ostalih zaposlenih na Kemijskem inštitutu oz. v drugi inštituciji (na primer na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo), kjer mu nazadnje niso podaljšali pogodbe o zaposlitvi, poskušal rešiti na enak ali podoben način.

V obrazložitvi se je senat med drugim oprl na mnenje sodnega izvedenca in izpovedbe zaslišanih prič, iz katerih izhaja, da je obtoženec konfliktna oseba, ki je bila v sporu z Jamnikom.

Novič je obtožen, da je 16. decembra predlani okoli 19.40 na parkirišču gostinskega lokala na ljubljanskem Viču izza hrbta dvakrat v glavo ustrelil Jamnika. Ta je umrl tri dni po napadu, Noviča pa so aretirali kmalu zatem.

Sojenje se je na okrožnem sodišču začelo novembra lani. Novič vseskozi zanika, da bi storil očitano dejanje. Njegova obramba pa je že večkrat poskušala odpraviti pripor, v katerem je Novič od aretacije decembra 2014.