sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

nika vodan af Ekipa24.si

Uau! Bi jih prepoznali? Slovenske junakinje zime ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Kuštrin: Če bo šlo tako naprej, kdo bo zdravil naše državljane?

Deli na:
Kuštrin: Če bo šlo tako naprej, kdo bo zdravil naše državljane?

Foto: Bobo

Predstavniki vlade so včeraj prvič zelo jasno pokazali, da razumejo resnost položaja in zahteve sindikatov, je včeraj po srečanju z novo vladno pogajalsko skupino dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Po njegovi oceni je bila vladna reakcija zelo pozna, saj je sindikat zahteve predstavil že septembra lani. "Vendar bolje pozno kot nikoli," je dodal.

"Pogajanja z zdravniškimi sindikati so bila konstruktivna. Našli bomo pot, ki bo dobra za bolnike in zaposlene v zdravstvu," pa je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc sporočila preko družbenega omrežja Twitter.

Predsednik zdravniškega sindikata Fides je v izjavi za medije po včerajšnjem srečanju, ki se ga je udeležil tudi minister za javno upravo Boris Koprivnikar, ponovno zatrdil, da gredo njihove zahteve zlasti v smeri izboljšanja zdravstvenega sistema.

Zdravstveni sistem se lahko izboljša tako, da se začnejo uveljavljati standardi in normativi, da se spremeni financiranje zdravstvenega varstva in da se spremeni vodenje javnih zdravstvenih zavodov. O vsem tem so se predstavniki sindikata in vlade strinjali, je povedal Kuštrin.

Prav tako gredo zahteve Fidesa tudi v smeri sprememb zakona o sistemu plač, saj po njegovih besedah ne morejo dopuščati, da zdravniki specialisti osem let po specialističnem izpitu zaslužijo med 1300 in 1400 evri neto. To je po Kuštrinovem prepričanju "nespodobno", sploh ob tem, da praktično vsak dan izvejo za nekoga, ki odhaja. Če bo šlo tako naprej, se Kuštrin sprašuje, "kdo bo zdravil naše državljane".

Sogovorniki so se včeraj dotaknili tudi sindikalne zahteve, da bi lahko zdravniki presegli 57. plačni razred, česar sedaj ne morejo. Vlada po Kuštrinovih besedah doslej v zvezi s tem ni ponudila še ničesar, pač pa naj bi po ministrovih zatrdilih v zvezi s tem pridobila stališče vlade in pripravila izračune. Ti izračuni bodo predstavljeni na naslednjem srečanju vladne pogajalske skupine in Fidesa, ki je predvideno za 3. november, je povedal.

Stavka zagotovo bo, če vlada ne bo predstavila konkretnih in zavezujočih ponudb, je še zatrdil Kuštrin. Kljub temu pa možnosti morebitne zamrznitve ali prestavitve stavke v Fidesu nikoli niso izključili.

Koprivnikar je ob koncu pogajanj za javni sektor potrdil, da je vladna stran napovedala pripravo finančne ocene morebitnega dvigovanja zgornje omejitve pri plačah zdravnikov.

"To ne pomeni, da pristajamo na te razloge. Sem pa tudi zelo jasno povedal, da nikakor ne more biti za zdravnike neke posebne obravnave v plačnem sistemu, ampak je to morda ena od plačnih anomalij, ki se bo reševala na pogajanjih v okviru plačnih anomalij, ne pa ločeno za zdravnike," je dodal Koprivnikar.

Sindikat, ki je za 8. novembra napovedal začetek stavke, se sicer že več mesecev pogaja s predstavniki ministrstva za zdravje. Stavko pa so napovedali, ker so ugotovili, da so se po letu dni od predložitve njihovega prvega predloga sprememb kolektivne pogodbe uskladili bolj malo.

Kuštrin je ob napovedi stavke pojasnil, da bo ta potekala v obliki omejitve dela stavkajočih zdravnikov na 40 ur tedensko. Zdravniki bodo med stavko torej delali kot velika večina javnih uslužbencev, je dodal.