cg_zdravstveni_domovi Svet24.si

Prihodki v zdravstvu so se v petih letih povečali...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Klemenčič bo moral pojasniti svojo zgodbo o neobstoječi ovadbi zaradi pranja denarja v NLB

Deli na:
Klemenčič bo moral pojasniti svojo zgodbo o neobstoječi ovadbi zaradi pranja denarja v NLB

Foto: Bobo

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb bo danes govorila s pravosodnim ministrom Goranom Klemenčičem kot nekdanjim predsednikom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Zanima jih kazenska ovadba zaradi domnevnega pranja denarja v NLB v primeru Farrokh. Govorili bodo tudi z nekdanjim članom senata komisije Darkom Staretom.

Klemenčič je pred tedni pojasnil, da je bil s primerom domnevnega pranja denarja NLB seznanjen že pred leti. O tem ga je kot predsednika KPK seznanil žvižgač v letu 2011. Komisija je nato po njegovih besedah podala kazensko ovadbo pristojnim organom. Vendar pa, kot navajajo na KPK, v njihovih evidencah ni podatkov, da bi ta pristojnim organom podala kazensko ovadbo glede pranja denarja prek NLB v letih 2009 in 2010.


S to zadevo se ukvarja tudi parlamentarna preiskovalna komisija, ki se osredotoča na politično odgovornost za sanacijo bančnega sistema konec leta 2013. Ta je v pridobljenih dokumentih našla nakazila iranske banke Export Development Bank of Iran, ki naj bi prek NLB oprala za približno milijardo dolarjev. Te je odstopila komisiji DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, ki je to razkrila javnosti.

Nekdanji direktor urada za preprečevanje pranja denarja Andrej Plausteiner je pred bančno komisijo ta teden zatrdil, da so za sumljive transakcije iranske banke prek NLB izvedeli leta 2010 od tujih organov. Po njegovih besedah pa ni znakov, da bi šlo pri transakcijah za pranje denarja ali pa celo financiranje terorizma.

Urad za preprečevanje denarja je sicer o sumljivih transakcijah že leta 2010 obvestil policijo, vendar pa so tam presodili, da takrat prejeti podatki niso dosegali ustreznega dokaznega standarda za začetek predkazenskega postopka. Zdaj je predkazenski postopek začelo specializirano državno tožilstvo.