900469_089-cigareti2 Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Shonda Rhimes Svet24.si

Shonda Rhimes zaradi groženj prisiljena v selitev

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

vucic kavcic INSTAGRAM Reporter.si

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

Pogled, ki pove vse! Odkrito.si

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Čuš predlaga vrnitev stopenj DDV na raven pred krizo

Deli na:
Čuš predlaga vrnitev stopenj DDV na raven pred krizo

Andrej Čuš - Foto: Bobo

Nepovezani poslanec Andrej Čuš je ponovno vložil predlog, da se obe stopnji DDV povrneta na predkrizno raven.

Enak predlog je vložil že decembra lani, zdaj pa poudarja, da glede na močno izboljšane gospodarske kazalce ter navedbe vlade, da krize ni, poskuša s predlogom ponovno.

Čuš je v svojem predlogu spomnil, da je bila Slovenija leta 2013 v težkem finančnem stanju, s slabimi bonitetnimi ocenami in težavami pri dostopu do mednarodnih finančnih trgov. "Med sprejetimi ukrepi za obvladovanje proračunskega primanjkljaja je vlada Alenke Bratušek z mesecem julijem leta 2013 sprejela dvig stopenj davka na dodano vrednost (DDV) iz 20 odstotkov na 22 odstotkov in iz 8,5 odstotka na 9,5 odstotka. Omenjen dvig je veljal za začasen ukrep," je poudaril poslanec.


Ob tem je izpostavil, da je danes štiričlanska družina za 400 evrov bolj obremenjena na leto, kot je bila pred dvigom DDV in da je dvig DDV relativno gledano bolj prizadel ljudi z nizkimi dohodki, saj da ti namenjajo večji del svojega prihodka potrošnji. "Ukrep višanja DDV je sicer povečal prihodke države, niti približno pa ne tako, kot je bilo izračunano, po drugi strani pa je dvig DDV poslabšal stanje prebivalstva," je še spomnil Čuš.

Slovenija v zadnjih letih beleži gospodarsko rast zato je smiselna postopna odprava ukrepov, ki so bili sprejeti v kriznem času, saj tudi vladni predstavniki trdijo, da je krize konec, še dodaja Čuš, ki pravi, da želi s predlogom razbremeniti gospodarstvo, zmanjšati cene življenjskih dobrin, razbremeniti nižji in srednji razred ter povečati kupno moč prebivalstva ter potrošnjo.

Tokrat pričakuje tudi večjo podporo nekaterih strank iz opozicije, saj "jih pred pol leta sploh ni bilo na obravnavi tega zakona, kljub temu, da se navidez zavzemajo za nižje davke".