Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Slovenija je v četrtfinalu!

Slovenska košarkarska reprezentanca je v osmini finala evropskega prvenstva v Istanbulu premagala Ukrajino z 79:55 (26:17, 42:27, 68:43).

* Dvorana Sinan Erdem, gledalcev 1000, sodniki: Maranho (Brazilija), Anastopoulos (Grčija), Sahin (Italija).
* Slovenija: Randolph 21 (2:2), Dragić 5 (1:2), Nikolić 4 (2:2), Prepelič 14 (8:8), Murić 2 (2:2), Blažič 8, Vidmar 8 (2:4), Čančar 3 (1:2), Dončić 14 (3:4).
* Ukrajina: Pustozvonov 11 (1:1), Kolčenko 4, Lukašov 9, Lipovji 6 (2:2), Kornijenko 2, Bobrov 8, Zajcev 5, Kravcov 4 (2:2), Pustovji 4, Konjev 2 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 21:26, Ukrajina 7:7.
* Met za dve točki: Slovenija 20:44, Ukrajina 18:45.
* Met za tri točke: Slovenija 6:19 (Randolph 3, Prepelič 2, Dončić), Ukrajina 4:18 (Pustozvonov 2, Lukašov, Zajcev).
* Skoki: Slovenija 42 (29 + 13), Ukrajina 36 (26 + 10).
* Osebne napake: Slovenija 12, Ukrajina 26.
* Pet osebnih: /.

Košarkarji Slovenije tudi v Istanbulu nadaljujejo niz zmag, ki so ga začeli v Helsinkih. V prvem izločilnem dvoboju so suvereno premagali Ukrajino z 79:55 in se uvrstili med osem najboljših ekip jubilejnega 40. evropskega prvenstva. Slovenija bo v četrtfinalu v torek igrala proti zmagovalcu dvoboja med Latvijo in Črno goro, ki je na sporedu v nedeljo ob 11.30.

Slovenija na tem eurobasketu še ne pozna poraza. Dobila je vseh pet dvobojev v predtekmovanju ter današnjega osmine finala, kar je njen najdaljši niz zmag na evropskih prvenstvih. Hkrati se je osmič na zadnjih desetih velikih tekmovanjih - sedmih evropskih in treh svetovnih prvenstvih - prebila med osem najboljših. Dosedanji najdaljši niz je bil pet zmag - na EP 2007, v četrtfinalu pa Slovenije v zadnjih dvanajstih letih ni bilo le na SP 2006 in EP 2015.

Razlika v kakovosti je bila tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Ukrajinci so le enkrat izenačili, na 3:3, nato pa je Slovenija povedla z 9:3 in že v prvi četrtini prišla do prve dvomestne prednosti (19:7). Selektor Igor Kokoškov je v prvem polčasu rotiral deset igralcev, po deset točk sta imela Luka Dončić in Klemen Prepelič, najvišja razlika pa je bila 17 točk (38:21).

Kljub veliki premoči Slovenija v nadaljevanju ni popustila. Selektor Kokoškov ni odstopil od svojega načrta, agresivne in dinamične igre, tako da je tekmec iz minute v minuto bolj zaostajal. Mejo dvajsetih točk razlike so Slovenci dosegli v 27. minuti (55:34), najvišja pa je bila v 36. minuti pri rezultatu 74:45. V zaključku tekme so 'rezervisti' nekoliko zmanjšali razliko, tako da Slovenija znova ni dosegla svoje rekordne zmage na evropskih prvenstvih, +30 iz 2007. V Helsinkih proti Islandiji je zabeležila drugo najvišjo (102:75), ta pa je tretja najvišja, za točko višja od zmage zasedbe Jureta Zdovca iz 2009 proti Litvi.

Prvi strelec Slovenije je bil Anthony Randolph z 21 točkami (met iz igre 8:10, trojke 3:3). Po štirinajst sta jih dosegla Klemen Prepelič (trojke 2:3) in Luka Dončić (10 skokov, 6 podaj), prvi strelec evropskega prvenstva po prvem delu Goran Dragić (povprečje do te tekme 24,4) pa jih je zbral le pet (met 2:12).

V nadaljevanju sobote so na sporedu še dvoboji Nemčija - Francija (14.15), Finska - Italija (17.45) ter Litva - Grčija (20.30), v nedeljo pa sledijo: Latvija - Črna gora (11.30), Srbija - Madžarska (14.15), Španija - Turčija (17.45) in Hrvaška - Rusija (20.30).